Пікірування Рослин
Розсада – як правильно пікірувати: коли, які рослини потрібні, а які ні
Город починається з вирощування розсади. Це щорічний процес, який завдає городникам і квітникарям багато приємних турбот, а іноді й прикростей. Ви вже купили хороший субстрат для розсади, приготували ємності для сівби, придбали торф'яні стаканчики та пластикові горщики. Насіння улюблених сортів овочів і квітів чекають, щоб їх посіяли. Можна розпочинати. І ось сходи з'явилися. Проходить зовсім небагато часу і розсаду треба пікірувати. Чи не потрібно? Ця тема рік у рік активно обговорюється у садових групах, і завжди є прихильники та скептики. Одні вважають пікіровку необхідною для відмінної розсади, інші – лише марним стресом для рослин. Одні – густо сіють насіння в один загальний контейнер і потім розсаджують, а інші – відразу окремі горщики і вирощують без пікірування.
Що таке пікірування і як пікірувати розсаду
Пікірування – це процес пересадки молодих сіянців, при якому рослині видаляють частину стрижневого кореня для стимулювання розвитку бічних коренів. Для пікірування використовують загострений кілочок, який французькою називають «піке».
Традиційно пікіруванням сьогодні називають пересадку сіянців із загального контейнера, з безліччю сходів – в окремі ємності. Іноді пікірування трактують ще ширше, як проріджування, пересаджування, перевалку молодих сходів.
Навіщо робити пікіровку?
- При якісному субстраті, пікірування, звичайно сприяє розвитку бічних коренів у томатів, наприклад. Але це підходить не всім рослинам.
- Якщо сходів більше, ніж планувалося, рослини загущені – їх потрібно однозначно розсадити.
- Якщо сходи неоднорідні, є слабкі, хворі, ті, які явно відрізняються від інших за листом та загальним виглядом – потрібно відібрати найкращі та відсадити їх в окремі ємності.
- Якщо на посіви напала чорна ніжка буквально косить сіянці – потрібно якнайшвидше розпікірувати їх у свіжий субстрат в інші горщики.
- Пікірування використовують і як спосіб пригальмувати ріст розсади, якщо вона явно переростає, а посадити його на постійне місце поки що немає можливості.
Багато городників спочатку висівають насіння в одну спільну скриньку, коли свого насіння багато його не шкодують. Є можливість зі всіх сходів вибрати найсильніші, ранні, добірні. Інші дорощують «про всяк випадок», або просто викидають. Не у всіх ідеальні умови для вирощування розсади, немає місця, темно, немає додаткових ламп, чи навпаки занадто спекотно. Тому сіють насіння в одну ємність густо з економії. Так легше дати сіянцям оптимальні умови на кілька тижнів. А потім, коли стає тепліше, світловий день додається – пікірують в інші контейнери.
Коли можна пікірувати сходи?
На це питання немає точної відповіді. Якщо сходи з'явилися дуже густо, то чим швидше ви їх розсадите, чим менше вони витягуватимуться. Це можна зробити вже на етапі розвитку сім'ядольних листів, вони розкриваються у сіянця першим. Так можна зробити з томатами, баклажанами, перцем. Але є ніжні і дуже дрібні сходи, як у суниці, петунії, духмяного тютюну. Поки в них не з'явиться хоча б пара справжнього листя – їх не вдасться пересадити навіть пінцетом, тому їх пікірують пізніше.
Проте хтось пікірує сіянці найпоширеніших городніх культур у фазі сім'ядольного листя, хтось на етапі формування 2-3 справжніх.
Свій сенс має кожен підхід. Наприклад, томати легко переносять пікірування, а перець і баклажани – більш чутливі до того, що їх коріння турбують.
Логіка процесу така, зі зростанням розсади, пересадка у великі горщики сприяє розвитку кореневої системи, зміцнює рослину. Розсаді на етапі сходів великий обсяг ґрунту не потрібен. Набагато важливіше, щоб субстрат був збагачений киснем, добре дихав. Тому багато хто бере невисокі широкі контейнери, наповнює їх легким пухким субстратом для розсади, і сіє насіння. І у фазі розвитку сім'ядольного листя пересаджує в універсальний субстрат, поживніший і щільніший. А багато хто бере для посіву невеликі контейнери, об'ємом близько 100 мл з дренажними отворами і висівають насіння відразу в них по 2-3 насіння з запасом, а потім просто вищипують або відсаджують зайві сходи в інший горщик. У міру росту розсаду перевалюють у 200 мл ємності, а потім і великі до 500 мл за потребою. Так поступово забезпечуємо рослинам збільшення площі живлення. Вважається, що якщо спочатку сіянець росте у великому обсязі субстрату, то в тій частині, яка ще не освоєна кореневою системою – застоюється волога та починають йти процеси застою та навіть закисання. Якщо ви купите хороші субстрати і поливатиме їх помірно, то все буде в порядку. З землею домашнього приготування, яка не пройшла ретельну обробку від патогенних мікроорганізмів, таке, на жаль, трапляється.
Способи пікірування, як розсаджувати розсаду
- Пересадження. Розсаду полийте за кілька годин, трохи теплою водою. Так коріння буде легше витягти із землі без істотних ушкоджень. У горщики більші за обсягом насипають землю на 2/3 висоти, трохи ущільнюють. У землі роблять поглиблення спеціальним кілочком, або просто пальцем, можна використовувати тильний бік олівця та ін. Глибина така, щоб у неї помістився корінь сіянця на всю довжину. Акуратно виймайте рослину разом з невеликою земляною грудкою і розташовуйте в лунці. Якщо ви пікіруєте розсаду на стадії сім'ядольних листочків, то намагайтеся тримати сіянець за листок, не за стовбур, він дуже крихкий. У більш дорослих сіянців він вже набагато міцніший. У томатів можна перед посадкою відщипнути довгий стрижневий корінь на 1/3 довжини. Наприклад, помідори та петунія добре реагують на таке прищипування. Баклажани та перець – не люблять таких процедур, хоча стерплять, якщо доведеться. Землю навколо саджанця ущільнюють, потім поливають. Помідори можна садити трохи глибше, з кожною пересадкою. Перець та баклажани – на рівні росту. Готово. Нічого складного. На пару днів приберіть рослини з яскравого світла, у тепле місце, дайте їй пережити стрес. Потім поверніть на підвіконня або під лампи при рекомендованій для даного етапу розвитку температурі
. - Перевалка. Набагато менш травматичний та стресовий для рослин спосіб. Він хороший тим, що коренева система взагалі не ушкоджується, розвиток не сповільнюється. Це пересадка розсади з меншого горщика на більший. Для цього розсаду перестають поливати. Коли земляна грудка злегка відійде від стінки стаканчика, значить її легко буде повністю вийняти без пошкоджень. Нову ємність заповніть на третину землею. Маленький стаканчик переверніть ногами вгору, паросток – між пальцями, злегка натисніть на дно. Сіянець разом із грудкою залишиться у вас у долоні. Тепер поставте його у більший горщик і присипте землею порожнечі, добре полийте. Зайву воду видаліть із піддона. Так пересаджують перці, баклажани, кореневу селеру, маки, аквілегії, всі баштанні – гарбузи, огірки, дині, кавуни, кабачки та ін. Всі ці рослини не люблять, коли їх корені турбують.
-
Яку розсаду можна пікірувати, а яку – не можна
-
Коли сіянці підростають, на них з'являються перші справжні листочки, садівники беруть у руки ложки, виделки, пінцети, кілочки, набір мініатюрних садових інструментів і починають пікірувати розсаду із загальної емкості у горщики, або їх менших горщиків – у великі. Але цей процес піде на користь далеко не всім рослинам. У деяких, після прищипування йде потужний розвиток кореневої системи, стовбури стають міцнішими, а листя ширшим. А інші, можна тільки обережно перевалити із земляною грудкою, без пошкодження коріння. Томат – безперечний чемпіон пікірування. Його здатність укорінюватися навіть шматочком стебла робить процес вирощування розсади помідорів дуже гнучким. Хорошу розсаду томатів виростить за нашими рекомендаціями навіть городник-початківець. Квіткові культури, які добре переносять пікіровку – віола (братки), лобелія, алісум, дуже гручка в розсаді – петунія. Баклажани, перець, всі види капусти (білокачанної, цвітної, брюссельської та ін.) – акуратно пересаджуйте, не обривайте коріння, і сильно не заглиблюйте. Як правильно вирощувати розсаду перцю, як отримати міцну розсаду баклажанів – читайте у нашому блозі. Базилік і чорнобривці – витривалі рослини, але пошкодження коренів у розсаді теж не люблять. Огірки, дині, гарбуз – лише акуратно перевалюють у горщики більшого розміру. Вони погано переносять будь-які пошкодження коріння. Їх одразу сіють в окремі горошки, торф'яні пігулки чи стаканчики. Виростити гарну розсаду вдома не так складно, як здається новачкам. Купуйте якісне насіння та субстрати, дотримуйтесь рекомендацій фахівців, і у вас вийде пристойна розсада, яка дасть гідний урожай.
-
Рукав для рослин чудово підходить для пророщування овочів, зелені, живців винограду. Їх комфортно використовувати, оскільки немає необхідності робити дно. Рослини можна висаджувати на ділянки безпосередньо в плівковому стаканчику. Це допоможе уберегти стеблину та кореневище від комах, доки культура не стане міцнішою.