Види хвороб помідор. Профілактика захворювань томатів. Як боротися з хворобами помідор?
Види хвороб помідор. Профілактика захворювань томатів. Як боротися з хворобами томатів
Відомо, що листя томатів володіють інсектицидними властивостями, тому їх настої і відвар застосовують проти попелиці, листогризучих шкідників, гусениць яблуневої плодожерки, гусениць капустяної совки і цибульного метелика, проти крыжовникового пильщика і вогнівки. Посадки томатів в міжряддях агрусу також відлякують пильщика і вогнівку. Все це так, але самі томати піддаються нападу шкідників, і навалі різних хвороб.
Фітофтороз
Це найбільш поширене і небезпечне захворювання, що вражає томати. Збудником хвороби є грибок, що вражає плоди, листя і стебла. Спочатку захворювання зазвичай проявляється на листках картоплі і, якщо він росте недалеко, то через пару тижнів інфекція може перекинутися і на томати. Спершу з'являються плями на листках томатів, а потім вони засихають і відмирають (не переплутайте з природним відмиранням листя у детермінантних сортів). Розвитку фітофтори сприяє сира і прохолодна погода. Однак цикл розвитку гриба, на щастя, досить тривалий, і навіть у прохолодне літо ураження рослин в наших кліматичних умовах у відкритому грунті проявляється не раніше початку серпня. Тому скоростиглі сорти в основному встигають визрівати до початку масового поширення захворювання. Такі сорти можна вирощувати кожен рік без хімічних обробок, не побоюючись зниження врожаю через фітофтори.
Для попередження захворювання треба обов'язково ізолювати картопля від томатів, щосезону проводити глибоку перекопування грунту. Заходами боротьби є обприскування рослин настоєм часнику в період зав'язування плодів кожні два тижні (50-100 г зубков розтерти, настоювати добу, розвести водою до 10 л), регулярна обробка рослин 1%-ю бордоською рідиною, а при перших ознаках хвороби — обробка 10% розчином кухонної солі. При появі плям на плодах необхідно зняти всі сформувалися томати і прогріти їх 1-2 хвилини в гарячій (не вище +60 °С) воді. Шкірка плодів при цьому стане зморщеною, некрасивою, але плоди дозріють і будуть мати нормальний смак.
Вершинна гниль плода
При цій хворобі на верхівці плоду з'являється водянисте, спочатку жовтувато-зелене, потім буреющее пляма, що означає початок гниття. Викликають вершинную гниль бактерії, що зберігаються на рослинних рештках та на засмічених пасльонових рослинах. Хвороба поширюється в сиру погоду, більшою мірою вражаючи великоплідні сорти з ніжною шкіркою. У теплицях це захворювання розвивається при високій температурі і низькій вологості. Посилює хворобу недолік калію в ґрунті. Внесення фосфорно-калійних добрив підвищує стійкість до хвороби.
Ефективним методом боротьби з вершинної гниллю є обробка рослин фитоспорином. Допомагає обприскування 0,3-0,4%-м хлористим кальцієм, бордоською рідиною або її замінниками. Для профілактики хвороби рекомендується обробляти перед посадкою насіння.
Плямисте дозрівання плодів
Це захворювання характеризується появою на поверхні плодів жовтих плям, які до повного дозрівання стають майже прозорими; під шкіркою знаходиться омертвевшая тканина. Профілактикою хвороби вважається підживлення калійної селітрою.
Дуплистость плодів
Ознаки хвороби — плоди при натисканні стискуються, як м'яч, на поперечному зрізі видно порожні камери. Це — результат поганого запилення квіток. Профілактика хвороби — додаткове запилення (потряхіваніе рослин в ранкові години), підживлення сульфатом калію.
Чорна ніжка
Уражається розсада, її коренева шийка темніє, стоншується і загниває. При цьому рослина в'яне і гине. Хвороба поширюється з рослинними залишками, грудочками ґрунту, частково — з насінням.
Заходами боротьби є помірний полив рослин, достатня відстань між сходами. Для профілактики хвороби в грунт перед посадкою вносять триходермін.
Бура плямистість листя
Збудником хвороби є гриб, що вражає листя, стебла, рідше — плоди. Перші ознаки хвороби проявляються на нижніх листках під час цвітіння та зав'язування плодів. Потім хвороба поширюється на верхні листки, це відбувається під час дозрівання плодів. Гриб поширюється при підвищеній вологості повітря, при цьому для зараження рослин досить декількох годин підвищеної вологості. Інкубаційний період хвороби 10-12 днів. Спори гриба добре переносять сухість і подмораживание і зберігають життєздатність до 10 місяців. При вологості нижче 70% хвороба не поширюється. Для профілактики захворювання в парниках і теплицях восени спалюють рослинні відходи, змінюють ґрунт.
Хорошим засобом боротьби з цим грибком є обробка рослин розчинами фундазолу і фітоспорину.
Суха плямистість, або макроспоріоз
Вона ж — коричнева плямистість. Це грибок, що вражає листя, стебла і рідше — плоди. На листках утворюються круглі коричневі з концентричними колами плями. Поступово вони зливаються і листя гинуть. Потім відмирають стебла, на плодах з'являються вдавлені округлі плями, дуже темні, в основному біля плодоніжки. Гриб добре поширюється при поливах, при дощі і вітрі.
Плями обробляють мідно-мильною емульсією, взявши 20 г мідного купоросу і 200 г мила на 10 л води. Уражену бадилля скошують за 7-10 днів до збирання плодів, збирають у купу і спалюють.
Фузаріозне в'янення
Розвивається у молодих рослин в теплицях. Жилки листя світлішають, черешки никнуть, лист жовтіє, в'яне, можуть в'янути і пагони. Ріст рослин при цьому загасає. Збудником хвороби є грибок, що розвивається при високій температурі, низької вологості грунту і поганої освітленості. Збудник хвороби зберігається в ґрунті тривалий час. Гриб проникає через коріння і водопровідні судини рослини. Рослини в'януть, так як грибниця закупорює судини і отруює рослина виділяються в процесі життєдіяльності токсинами. Для попередження захворювання потрібно підтримувати в теплиці оптимальний температурний режим, а при перших ознаках захворювання видаляти уражене рослина разом з корінням і грудкою землі.
Для боротьби з хворобою рослини обприскують розчином фундазолу або фітоспорину.
Сіра і біла гниль плодів
Ці гнилі зазвичай розвиваються у підстави плодів. Сіра гниль — це водянисте сіра пляма, швидко поширюється на весь плід. При ураженні білою гниллю плід покривається білою грибницею. Боротися з цими хворобами потрібно з допомогою фітоспорину.
Стрик, або штриховатость
Цю хворобу викликає вірус тютюнової мозаїки. На листках томатів з'являються плями неправильної форми. На черешках, стеблах і плодоніжках утворюються поверхневі переривисті штрихи червоно-коричневого кольору. На плодах також можна побачити коричневі смуги. У результаті листя у рослин відмирають, стебло стає крихким і легко ламається, іноді відмирає верхівка рослини. Стрик розвивається при температурі 15-20 °С, при 24 °С і вище хвороба припиняється. Інкубаційний період хвороби 10-14 днів. Вірус штриховатости зберігається на післяжнивних рештках і насінні.
Щоб вірус менше поширювався, уражені рослини і залишки рослин потрібно спалювати, а рослини обробляти фитоспорином.
Бактеріальний рак томату
Это бактериальное заболевание. Оптимальная температура для развития бактерии 25-27 °С, гибнут бактерии при 50-53 °С. Бактерии проникают в растение через ранки и поражают вначале сосудистую систему. Источники заражения — семена и прошлогодние растительные остатки. Бактерии в почве сохраняются не более года, а на семенах 2,5-3 года. Во время вегетации рак может переноситься насекомыми, передаваться через полив и инвентарь. На листьях, стеблях, черешках и плодоножках томатов появляются мелкие коричневые язвочки, а на плодах — пятнистость. На зелених плодах плями білі з темними маленькими тріщинами в центрі, а на стиглих — коричневі, оточені світлим ореолом. Плями розташовуються ближче до плодоніжки.
Профілактика раку: спалювання залишків рослин восени та обробка насіння перед посівом, яка полягає в 12-24 годинному їх замочуванні в розчині фітоспорину.
- Добрива і біостимулятори Forcrop (Форкроп) - виробник ІспаніяПродукти торгової марки "Forcrop" це результат спільної роботи вчених хіміків, агробіологів і агрономів, заснований на реалльному досвіді вирощування рослин в більш ніж 70 країнах світу. Сьогодні і у нас є можливість користуватися унікальними продуктами для отримання високих результатів урожаю та якості продукції. Одним з перимуществ є чітка класифікація продуктів і їх висока спеціалізація вирішення тих чи інших проблем вирощування, поліпшення показників живлення рослин або захисту від...Повна версія статті