Продавець Агротерем розвиває свій бізнес на Prom.ua 11 років.
Знак PRO означає, що продавець користується одним з платних пакетів послуг Prom.ua з розширеними функціональними можливостями.
Порівняти можливості діючих пакетів
Кошик
1588 відгуків
+380 (96) 587-91-91
+380 (66) 147-93-33
+380 (93) 517-23-33
вул. Преображенська 15б (Радянської армії 15б ), Маяки, Україна
Agroterem

Що таке Торф і для чого він потрібен

Що таке Торф і для чого він потрібен

Напевно, всі знають, що таке торф? Тим, хто не знає, відкрию «страшну таємницю». Торф – це перегнилі (більшою чи меншою мірою) спресовані залишки рослин і тварин, до складу яких входять і мінеральні речовини. У природі торф утвориться в болотах, в умовах підвищеної вологості і утрудненого доступу повітря. Використовується як горючий матеріал, так як містить до 60% вуглецю; як добриво і як теплоізоляційний матеріал в будівництві.



 

Як утворюється торф?

Рослини й організми, що живуть на болотах, в заростаючих водоймах, озерах зі слабопроточною водою, з часом гинуть, утворюючи біомасу, яка з кожним роком все більше нашаровується один на одного і, відповідно, пресується. Таким чином, в умовах підвищеної вологості і нестачі повітря утворюється торф. Залежно від ступеня розкладання торф буває верхової (майже не розклався), низинний (повністю розклався) і перехідний (проміжний стан між верховим і низинним).
 

 

Торф як добриво: «за» і «проти»


Годиться «чистий» торф, тобто без жодних сторонніх добавок, добрива для саду і городу? Адже деякі не дуже досвідчені дачники закуповують торф у великих кількостях. Розсипають його по грядках, підсипають товстим шаром під дерева і чагарники і в передчутті рекордних врожаїв радісно потирають руки. На жаль... таким способом хороших урожаїв не отримати... Хоча торф (низинний і перехідний) складається на 40-60% з гумусу, удобрювати ділянку тільки їм вкрай не рекомендується.

Чому? Та тому що торф досить бідний живильними речовинами. Так, він багатий азотом (до 25 кг в тонні), але азот з торфу дуже погано засвоюється рослинами. З цілої тонни нашим зеленим вихованцям дістається тільки 1-1.5 кг азоту, не кажучи вже про інших, життєво важливих для рослин елементи. Так що ніколи не удобрюйте свої ділянки одним лише торфом, використовувати і інші види органічних і мінеральних добрив.

Торф, звичайно, корисний для збагачення грунту, адже в ньому міститься до 60% гумусу (перегною). Крім того, завдяки волокнистій пористій структурі, він істотно покращує фізіологічні властивості ґрунтів різного складу. Грунт, добре присмачена торфом, стає водо - і повітропроникною, «дихає» легко і вільно, а коренева система рослин відчуває себе більш ніж комфортно. Я зараз говорю про низинному і проміжному торфі, а ось верхової взагалі не використовується як добриво, але є ідеальним мульчирующим матеріалом для укриття рослин на зиму.



Так чи потрібен «чистий» торф (тобто без всяких добавок) як добриво? А ось тут багато що залежить від якості самої грунту. Якщо ґрунт родючий, супіщаних або легкосуглинистая, то внесення торфу як добрива практично нічого не дасть. Не витрачайте даремно своїх зусиль та грошей)) А от якщо грунту на вашій ділянці піщані або глинисті, виснажені і бідні органікою, внесення торфу спільно з іншими добривами значно поліпшить урожай і зовнішній вигляд ваших декоративних вихованців. Цінність торфу як добрива можна розглядати виключно у поєднанні з іншими видами органічних і мінеральних добрив і у вигляді компостів. Особливо корисні для рослин торфосодержащие компости.

 

Розглянемо правила організації торф'яного компосту

Торф'яної компост включає в свій склад органіку: бадилля, вирвані бур'яни з грудками землі, деревну золу, тирсу, стружку, харчові відходи та інші натуральні компоненти. А влаштовується компостна купа дуже просто. Де-небудь у сторонці, подалі від місць відпочинку, організуйте майданчик розміром 2х2 м. Першим шаром укладіть на неї торф заввишки приблизно 30 см. Зверху насипте тирса (10 см), потім закладіть бадилля, бур'яни, харчові залишки упереміш з городньої землею. Цей шар зробіть заввишки 20 див.

Якщо у вас є гній – чудово! Укладіть його зверху вищеописаних шарів на висоту 20 див. Підійде абсолютно будь-гній: кінський, коров'як, пташиний послід тощо. Тепер всю цю багатошарову конструкцію прикрийте ще одним шаром торфу (20-30 см) і залиште перегнивати на 12-18 місяців. Компостну купу не піднімайте на висоту більше 1,5 м, а з боків прикрийте торфом або городньої землею, щоб забезпечити відповідний мікроклімат всередині купи. Періодично зволожуйте компостну купу водою з додаванням суперфосфату (100 г на відро). А якщо з гноєм у вас туго, і ви не можете додати його до складу компосту, то знайдете можливість поливати компост розведеною гнойової рідиною (5 кг коров'яку на відро води). Або поливайте розведеним розчином сухого пташиного посліду (0.5 кг на відро води) або свіжого посліду (2 кг на відро води). 2-3 рази за літо добряче перелопачивайте компостну купу, намагаючись, щоб верхній шар потрапив всередину, а нижній, відповідно, назовні.



Дуже корисно закрити купу від палючих сонячних променів спеціальним навісом. А для того щоб при рясних дощах вода не стікала по краях купи, а вбиралася всередину, підніміть верхні краї купи на 10-15 см. По осені укрийте компостну купу: засипте її сухим листям, верховим торфом, землею, ялиновими гілками або іншим мульчирующим матеріалом. А коли высыплет перший сніжок, укутайте штабель з компостом в снігову шубу. Ось тепер ми з вами можемо говорити про повноцінне харчування дачних рослин, так як подібний компост нічим не поступається за своїми поживними властивостями гною, а якщо він не був пересушений і переморожен, то по своїй цінності для рослин навіть перевершує гній.

Удобрюють землю торф'яним компостом так само, як і гноєм: рівномірно розкидають по посівної площі, підсипають під околоствольные кола дерев і під чагарники. Але тут слід зазначити, що правильно приготований торф'яної компост – більш цінне добриво, ніж гній, і для удобрення грунтів його потрібно куди менше. Якщо на 10 кв. м грунту вносять зазвичай 60-70 кг гною, то торф'яного компосту потрібно внести лише 10-20 кг на ту ж площу. Крім того, компост більш щедро віддає корисні речовини рослинам, ніж гній, за рахунок пористої волокнистої структури торфу.

 

В каких количествах торф вносится в почву?



Для начала стоит отметить, что «переудобрить» землю торфом невозможно, а вносить его можно как по весне, так и по осени, равномерно рассыпая  по участку и перекапывая на штык лопаты. Некоторые дачники  засыпают свои участки торфом зимою, равномерно распределяя его по снегу. Что ж – и так можно)) Обычно практикуется добавление торфа в почву под перекопку из расчёта: 30-40 кг на 1 кв. м, а в дальнейшем подсыпайте торф под околоствольные круги деревьев, кустарники и места для высадки растений на высоту 5-6 см. 

Особливо корисна така підсипка на тих грунтах, де після затяжних дощів на поверхні утворюється щільна кірка. У цьому випадку торф виступає ще й у ролі разрыхляющего мульчирующего матеріалу. Він цілком дружелюбний до будь-яких грунтах і не зіпсує собою ніякої підстави. Але тут є маленький нюанс: торф володіє підвищеною кислотністю (рН 2,5—3,0), тому його слід нейтралізувати вапном, доломітового борошном або деревною золою з розрахунку 5 кг вапна або доломітового борошна на 100 кг торфу або 10-12 кг деревної золи на 100 кг торфу.

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner