Продавець Агротерем розвиває свій бізнес на Prom.ua 11 років.
Знак PRO означає, що продавець користується одним з платних пакетів послуг Prom.ua з розширеними функціональними можливостями.
Порівняти можливості діючих пакетів
Кошик
1620 відгуків
+380 (96) 587-91-91
+380 (66) 147-93-33
+380 (93) 517-23-33
вул. Преображенська 15б (Радянської армії 15б ), Маяки, Україна
ВАШ КРАЩИЙ АГРО МАГАЗИН

Що таке крапельна стрічка і як вибрати крапельну стрічку?

Що таке крапельна стрічка і як вибрати крапельну стрічку?

Найефективнішою системою для зволоження грунту є крапельний полив. Крапельне зрошення використовується в рослинництві, садівництві, виноградарстві і облаштовують його як на відкритому, так і на закритому грунті (тобто, в теплицях).

На сьогоднішній день автоматизована система крапельного поливу застосовується тисячами кілометрів не тільки на території України, а й за її межами. І з кожним днем ​​все більше споживачів (не тільки фермерських господарств, а й дачників) переходять саме на «крапельку», так як знають, що вкладені кошти в цей вид поливу швидше окупаються, ніж будь-який інший тип зрошення.

Для організації автоматичного поливу використовують крапельну стрічку і фітинги. І якщо з фітингами все більш-менш просто, то до вибору крапельної стрічки варто підійти уважно і відповідально, так як безліч виробників випускають велику кількість її різновидів, які мають різні характеристики. Тому в даній статті ми поговоримо з Вами про те, як вибрати і яку крапельну стрічку краще купити? Але давайте спочатку розберемося, що таке крапельна стрічка та якою вона буває?

ВИДИ КРАПЕЛЬНОЇ СТРІЧКИ

Крапельна стрічка представляє собою поліетиленову тонкостінну трубку, в яку з певним кроком (10 см, 15 см або 20 см) і спеціальним чином вставлені крапельниці (щілини, емітери), з яких вода під тиском виливається під корінь рослини з певною витратою, наприклад, 1 л/год, 1,14 л/год, 1,41 л/год.

 

Крапельна стрічка підходить для всіх типів рослин (полуниці, лохини, малини, винограду, помідорів, перцю, огірків, капусти, картоплі та інших культур, а також квітів, саджанців плодових дерев) і використовується для укладання на будь-якій ділянці, незалежно від її ландшафтних особливостей.

Існує кілька сучасних видів стрічки крапельного поливу за способом виготовлення отворів у ній:

щілинна;
емітерна;

Найбільш затребуваними є перші два види крапельної стрічки – щілинна та емітерна. Саме їх ми і розглянемо.


✔ Щілинна крапельна стрічка конструкційно являє собою поліетиленову трубку, в певних місцях якої за допомогою лазера виконані спеціальні щілинні отвори, через які рідина просочується назовні. Усередині стрічка по всій своїй довжині має гнучкий лабіринт, який уповільнює швидкість подачі води і робить зрошення більш рівномірним.

Подібний вид системи автополиву досить простий у монтажі та надійний у використанні. Однак відсутня ретельна фільтрація, через що вузькі щілини через деякий час засмічуються. Тому, використовуючи систему поливу зі щілинною крапельною стрічкою, дуже важливо уважно стежити за чистотою води. Для забезпечення гарної фільтрації води рекомендується додатково встановити спеціальні аксесуари для крапельного поливу, а саме фільтр для крапельної стрічки.

✔ Емітерна крапельна стрічка має вбудовані по всій довжині на рівній відстані плоскі крапельниці (емітери), напір струменя всередині яких регулюється спеціальним лабіринтом. Лабіринт створює турбулентний водний потік, за рахунок чого він самоочищається від різних домішок, дозволяючи уникнути закупорки крапельниць і утворення нальоту.

Емітерна стрічка крапельного поливу буває компенсована та некомпенована. У некомпенсованій емітерній стрічці, на відміну від компенсованої, витрата води крапельниць сильніше залежить від ухилу ділянки та довжини крапельної лінії, і це потрібно враховувати при проектуванні системи зрошення. Також слід враховувати і той фактор, що некомпенсована емітерна стрічка, яку якраз таки й застосовують у більшості випадків, коштує дешевше, ніж компенсована. Ну а якщо порівнювати за вартістю щілинну та емітерну крапельні стрічки – перша обійдеться дешевше, але Вам доведеться додатково придбати фільтри для неї. Так що, не факт, що Вам вдасться значно заощадити при покупці щілинної крапельної стрічки.

ЯК ВИБРАТИ КРАПЕЛЬНУ СТРІЧКУ?

Здійснюючи вибір стрічки для крапельного поливу, необхідно звернути увагу на такі технічні параметри, як діаметр і товщина стрічки, крок емітерів та витрата ними води, а також допустимий робочий тиск.

► Діаметр крапельної стрічки

Крапельна стрічка випускається в двох діаметрах: 16 мм і 22 мм. Як правило, найчастіше використовується 16-ти міліметрова стрічка.

► Товщина крапельної стрічки

5 mils (0,125 мм) – рекомендується для однорічних рослин з коротким періодом дозрівання, а також для грунту з мінімальним вмістом каменів, підходить для застосування у закритому грунті;

6 mils (0,15 мм) – придатна для вирощування рослин з довгим періодом дозрівання;

8 mils (0,2 мм) – застосовується для вирощування рослин з довгим періодом дозрівання, може використовуватися вдруге за умови дбайливого поводження, промивання і сушіння в кінці сезону;

10 mils (0,25 мм) – призначена для використання в кам'янистому грунті з підвищеним впливом комах і тварин на стрічку;

12 mils (0,3 мм) – товстостінна крапельна стрічка для використання в кам'янистому грунті з підвищеним впливом комах і тварин на стрічку;

15 mils (0,375 мм) – розроблена для експлуатації на сильно кам'янистому грунті та в умовах підвищених факторів механічного пошкодження стрічки.

Товщина крапельної стрічки впливає тільки на її міцність, отже, від цього параметра залежить, як довго буде функціонувати стрічка в польових умовах при впливі на неї різних механічних факторів.

Слід зазначити, що найбільш затребуваною серед користувачів та найбільш універсальною у застосуванні є крапельна стрічка товщиною 6 mils і 8 mils.

► Відстань між випускними отворами ( «крапельницями»)

Вибір відстані між випускними отворами в крапельній стрічці грунтується, в першу чергу, на відстані, на якій висаджені рослини одна від одної. Також на вибір кроку «крапельниць» може вплинути спосіб посадки: однорядний або дворядний.

Крок емітерів 10 см, 15 см, 20 см використовують:

– для культур, що висаджуються близько одна до одної (наприклад, цибуля, часник, салат, малина);

– на піщаних грунтах зі швидким всмоктуванням;

– при необхідності високої питомої витрати води на метр;

– коли потрібне зрошення рослин суцільною лінією.

Крок емітерів 30 см використовують:

– при середній відстані між рослинами (наприклад, полуниця, перець, огірки, картопля);

– на середньозернистих грунтах.

Крок емітерів 40 см використовується:

– при великій відстані між висаджуємими культурами (наприклад, помідори, гарбуз, кабачки, кавуни);

– при необхідності створення довгих поливних ліній.

► Витрата води «крапельницею»

Вибір витрати води емітером крапельної стрічки залежить від можливостей джерела води, довжини поливальної лінії, потреби культури у воді, способу посадки рослини та здатності грунту вбирати вологу.

Емітер з витратою 2,0-3,8 л/год використовується при дворядній схемі посадки для культур з розвиненою кореневою системою, що вимагає багато води на піщаних грунтах зі швидким всмоктуванням.

Емітер з витратою 1,0-1,5 л/год – найбільш затребуваний, тому що рекомендується для більшості культур і типів грунтів.

Емітер з витратою 0,6-0,8 л/год рекомендується для поливних ліній дуже великої довжини, для джерел води з низькою продуктивністю, для грунтів з низькою швидкістю зволоження. «Крапельниця» з низькою витратою води забезпечує мінімальні втрати на тертя, але потребує високого ступеня фільтрації та очищення води.

► Робочий тиск крапельної стрічки

При виборі стрічки для зрошення грядок не варто забувати, що крапельна стрічка – це тонкостінна трубка, яка здатна витримувати тиск не більше того значення, яке вказано виробником на упаковці. В іншому випадку крапельну стрічку просто розірве.

Крім максимально допустимого, потрібно враховувати і мінімальний робочий тиск, при якому починається випуск води емітером, так як при занадто низькому тискові кількість води з «крапельниці» може зменшуватися до 3-х разів від паспортного.

Якщо для водопостачання є джерело з високим тиском, то для його зниження до робочого діапазону крапельної стрічки застосовують спеціальний елемент – редуктор тиску води.

Як правильно укладати крапельну стрічку

При укладанні стрічок системи зрошення часто виникають практичні проблеми. Наводимо інструкцію укладання, що включає рішення найпоширеніших із них.

Стрічку розташовують так, щоб випускні отвори та кольорові смужки, що йдуть уздовж усієї довжини магістралі, знаходилися нагорі. Якщо укласти шланг емітерами вниз, вони швидко засмітяться дрібними домішками, що потрапляють у воду і осіли в нижній частині трубки.

На розподільний вузол магістрального шланга обов'язково встановлюють повітряний (вакуумний) клапан. Він захищає стрічку від всмоктування пилу та частинок ґрунту під час перекриття поливального блоку системи зрошення.

Стрічку можна прикопати, розмістивши під невеликим шаром ґрунту, щоб зафіксувати його та зменшити ймовірність зміщення поливальної лінії вітром та опадами. Крім того, прикопування стрічки зменшить ймовірність її пошкодження птахами та тваринами, а також знизить поверхневе випаровування, що зробить полив ще ефективнішим. Але робити це можна тільки під прозорою пластиковою мульчею: якщо прикопати поливальну лінію, попередньо не накривши її плівкою, можна засмітити її випускні отвори, зводячи цим користь від поливу до мінімальної.

Заглушки на кінці стрічки слід надягати ще до її розміщення вздовж грядки. Інакше сміття та частинки ґрунту потраплять усередину системи та засмічать емітери вже при першому запуску.

Систему зрошення рекомендується обладнати очисним фільтром. Фільтр підбирають за таким принципом: найбільший діаметр його осередку повинен бути втричі меншим за найвужче місце в лабіринті крапельниць. Фільтри з меншим діаметром комірки засмічуватимуться частіше за норми, і система працюватиме неефективно, забираючи зайвий час на очищення та заміну очищувальних пристроїв. Якщо розмір осередків буде більшим, сміття легко проходитиме через них і засмічуватиме вже самі крапельниці, погіршуючи якість зрошення і в цьому випадку.

Навіть систему, що функціонує без нарікань, доведеться періодично промивати водою під великим тиском. Вперше це доведеться зробити відразу після введення зрошувальної стрічки в експлуатацію. Для цього потрібно відкрити всі крапельниці, зняти заглушки і промивати систему до моменту, поки з неї не піде чиста вода. Частота повторення цієї процедури залежить від якості фільтрів і води, що використовується для поливу, і зазвичай визначається погіршення роботи емітерів.

У всій системі зрошення повинен підтримуватись однаковий тиск незалежно від того, на яку відстань від джерела води віддалено поливальну магістраль. Це потрібно для того, щоб усі рослини в поливальній лінії отримували однакову кількість вологи. Як правильно укласти крапельну стрічку, щоб забезпечити рівний тиск на всій її протязі? Зробити це можна двома способами: забезпечити невелике піднесення ближньої до джерела води частини стрічки або налаштувати дальні крапельниці так, щоб вони випускали більше води, ніж ближні.

До початку монтажу системи в неї слід включити удобрювальну ємність - герметичний бак з кранами на вході та виході, що дозволяє легко вносити в ґрунт рідкі добрива разом із поливом. Для рівномірного надходження добрив до системи використовують інжектор типу «Вентурі» або гідравлічні дозатори. Внесення добрив починають не раніше як через 20 хвилин після початку поливу. На цей момент гідравлічні показники всередині поливальних ліній встигають стабілізуватися. Добрива подають у ґрунт не менше півгодини. Після цього систему рекомендується промити чистою водою протягом 30 хвилин.

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner